Numara : 2
Tarih : 22.5.2024

e-UYGULAMA SİRKÜLERİ

NO: 2024/2

KONU: e-Belgelere Yeni Zorunlu Alanlar Eklendi

Gelir İdaresi Başkanlığınca yayımlanan 22/5/2024 tarihli duyuruda, e-Belgelere yeni zorunlu alanlar eklendiği ve e-Arşiv Teknik Kılavuzu, e-Arşiv Paketi ve e-Sigorta Komisyon Gider Belgesi Paketinin güncellendiği açıklanmıştır.

Buna göre;

  • e-Arşiv Fatura, e-Serbest Meslek Makbuzu, e-Müstahsil Makbuzu ve e-Adisyon uygulamalarının e-Arşiv Raporlarında "İmza Zamanı" alanı zorunlu hale getirilmiştir.
     
  • e-Arşiv Fatura, e-Serbest Meslek Makbuzu ve e-Müstahsil Makbuzu uygulamalarının e-Arşiv Raporlarında “Vergi Oranı” alanı zorunlu hale getirilmiştir.
     
  • e-Arşiv Fatura uygulaması e-Arşiv Raporlarında “Gönderi Bilgileri” alanı zorunlu hale getirilmiştir.
     
  • e-Sigorta Komisyon Gider Belgesi uygulamasının e-Arşiv Raporlarında "İmza Zamanı" alanı zorunlu hale getirilmiştir.

Güncellemeler 01.07.2024 tarihi itibari ile devreye alınacaktır.

Söz konusu Duyuruya ve güncellenen kılavuzlara aşağıdaki bağlantı yollarıyla ulaşabilirsiniz.

Duyuru 22/5/2024

e-Arşiv Teknik Kılavuzu (Mayıs 2024)

e-Arşiv paketi (Mayıs 2024)

e-Sigorta Komisyon Gider Belgesi paketi (Mayıs 2024)

Saygılarımızla.

Deloitte Türkiye.

Bu belgede yer alan bilgiler sadece genel bilgilendirme amaçlıdır ve Deloitte Touche Tohmatsu Limited, onun üye firmaları veya ilişkili kuruluşları (birlikte, “Deloitte Network” olarak anılacaktır) tarafından profesyonel bağlamda herhangi bir tavsiye veya hizmet sunmayı amaçlamamaktadır. Şirketinizi, işinizi, finansmanınızı ya da mali durumunuzu etkileyecek herhangi bir karar ya da aksiyon almadan, yetkin bir profesyonel uzmana danışın. Deloitte Network bünyesinde bulunan hiçbir kuruluş, bu belgede yer alan bilgilerin üçüncü kişiler tarafından kullanılması sonucunda ortaya çıkabilecek zarar veya ziyandan sorumlu değildir.