Numara : 26
Tarih : 1.2.2023

VERGİ SİRKÜLERİ

NO: 2023/25

KONU: Katma Değer Vergisinin İade Talebinde Bulunulabilecek Asgari Tutarının Belirlenmesine İlişkin Karar

28/01/2023 tarihli ve 32087 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan 6775 sayılı Cumhurbaşkanı Kararının Eki Kararı ile mükelleflerin iade hakkı doğuran işlemlerine ilişkin olarak iade talebinde bulunabilecekleri asgari tutar 2.000 TL olarak belirlenmiştir.

Ayrıca bu Kara ile şehir içi yolcu taşımacılığı faaliyetinde bulunan ve hasılatlarının tamamını elektronik ücret toplama sistemleri aracılığıyla elde eden dolmuş işletmelerinin, talep etmeleri halinde hasılat esaslı vergilendirme usulü kapsamında vergilendirilmelerine imkan sağlanmıştır. Buna göre, minibüs, midibüs vb. taşıtlarla belirlenmiş güzergahlarda şehir içi ve banliyö yolcu taşımacılığı faaliyetinde bulunan mükellefler hasılatlarının tamamını elektronik ücret toplama sistemleri aracılığıyla elde etmeleri şartıyla hasılat esaslı vergilendirme usulü ile vergilendirilebileceklerdir. Bu işletmelerin hasılatlarına uygulanacak vergi oranı %1,5 olarak belirlenmiştir.

Söz konusu Karar aşağıdaki bağlantı yolu aracılığıyla ulaşabilirsiniz.

6775 Sayılı Cumhurbaşkanı Kararı

Saygılarımızla,

Deloitte Türkiye

Bu belgede yer alan bilgiler sadece genel bilgilendirme amaçlıdır ve Deloitte Touche Tohmatsu Limited, onun üye firmaları veya ilişkili kuruluşları (birlikte, “Deloitte Network” olarak anılacaktır) tarafından profesyonel bağlamda herhangi bir tavsiye veya hizmet sunmayı amaçlamamaktadır. Şirketinizi, işinizi, finansmanınızı ya da mali durumunuzu etkileyecek herhangi bir karar ya da aksiyon almadan, yetkin bir profesyonel uzmana danışın. Deloitte Network bünyesinde bulunan hiçbir kuruluş, bu belgede yer alan bilgilerin üçüncü kişiler tarafından kullanılması sonucunda ortaya çıkabilecek zarar veya ziyandan sorumlu değildir.