Numara : 30
Tarih : 16.1.2024

GÜMRÜK SİRKÜLERİ

NO: 2024/30

Konu: İhracatta TPS-OIC Menşe İspat Belgesi Düzenlenmesi Konulu Yazı Yayımlandı

Gümrükler Genel Müdürlüğü tarafından yayımlanan 11.01.2024 tarihli 929000848 sayılı yazı ile;

  • Bahreyn, Birleşik Arap Emirlikleri, Katar, Kuveyt, Suudi Arabistan ve Umman mühür örneklerini ve sonradan kontrol adreslerini Bakanlığa iletmemiş olup TPS-OIC Menşe Kuralları Anlaşması’nın 26. maddesinin birinci fıkrasında belirtilen yükümlülüklerini yerine getirmediği belirtilmiştir.
     
  • Pakistan ve Malezya’nın ise Anlaşma’nın yürürlüğe konulmasıyla ilgili tüm yasal yükümlülüklerini yerine getirmiş olmakla birlikte; kendi ülkelerinde TPS-OIC Menşe İspat Belgesi düzenlemedikleri ve diğer taraf ülkelerce düzenlenen TPS-OIC Menşe İspat Belgelerini kabul etmedikleri belirtilmiştir.

Türkiye’den bahse konu Anlaşma’yı fiilen uygulamayan ülkelere yapılan ihracatta TPS-OIC Menşe İspat Belgesi düzenlenmesi durumunda, ihracatçıların mağduriyet yaşamaması için bahse konu ülkelere yönelik düzenlenen TPS-OIC Menşe İspat Belgelerinin karşı ülkelerce kabul edilmeyerek mezkur belgeye istinaden tercihli tarife uygulanmasının reddedilebileceği hususunda ihracatçıların bilgilendirilmesi önem arz etmektedir.

İlgili Yazıya aşağıdaki bağlantı üzerinden ulaşabilirsiniz:

 

İhracatta TPS-OIC Menşe İspat Belgesi Düzenlenmesi Konulu Yazı

 

Saygılarımızla,

 

Deloitte Türkiye.

Bu belgede yer alan bilgiler sadece genel bilgilendirme amaçlıdır ve Deloitte Touche Tohmatsu Limited, onun üye firmaları veya ilişkili kuruluşları (birlikte, “Deloitte Network” olarak anılacaktır) tarafından profesyonel bağlamda herhangi bir tavsiye veya hizmet sunmayı amaçlamamaktadır. Şirketinizi, işinizi, finansmanınızı ya da mali durumunuzu etkileyecek herhangi bir karar ya da aksiyon almadan, yetkin bir profesyonel uzmana danışın. Deloitte Network bünyesinde bulunan hiçbir kuruluş, bu belgede yer alan bilgilerin üçüncü kişiler tarafından kullanılması sonucunda ortaya çıkabilecek zarar veya ziyandan sorumlu değildir.